Dostępność: Dostępny
Czas wysyłki: 10 dni
Kod EAN: 978-83-933050-2-5
Prezentowane w książce konspekty lekcji pokazują, jak wykorzystywać materiały dydaktyczne zawarte w kartach pracy podczas organizowania procesu nauczania języka polskiego jako obcego.
Autor:
Katarzyna Szostak-Król doktor nauk humanistycznych w zakresie językoznawstwa, absolwentka Instytutu Slawistyki Polskiej Akademii Nauk, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 26 im. Stanisława Staszica w Białymstoku, w której od lat uczą się dzieci i młodzież z doświadczeniem migracyjnym. Realizatorka szkoleń, projektów, konkursów z zakresu edukacji międzykulturowej w oparciu o autorskie programy edukacyjne.
Autorka lub współautorka publikacji z zakresu edukacji międzykulturowej (m.in. Przygody Innego. Bajki w edukacji międzykulturowej, 2011) oraz metodyki nauczania języka polskiego jako obcego (m.in. Podlasie w legendach. Teksty z ćwiczeniami dla obcokrajowców, 2018). Autorka i współautorka podręczników do nauki języka polskiego jako obcego (m.in. Językowa podróż po Polsce, 2020; Na dobry początek. Powitalna książka-prezent dla dzieci i rodziców z Ukrainy, 2022).
Po 24 lutego 2022 roku, w związku z agresją Rosji na Ukrainę, polskie szkoły stanęły przed wyzwaniem pracy ze znacznie większą niż dotychczas grupą uczniów doświadczających uchodźstwa. Szereg podmiotów zajmujących się edukacją, na szczeblu krajowym, regionalnym, jak i lokalnym, zmobilizowało swoje siły, wspierając dzieci i młodzież z Ukrainy. Wciąż brakuje jednak spójnych materiałów metodycznych w zakresie pracy w obszarze nauczania języka polskiego jako obcego tej grupy uczniów (...). Pakiet metodyczny Polski na szóstkę dla dzieci z Ukrainy, stanowi komplementarne i inspirujące narządzie pracy z uczniami pochodzącymi z Ukrainy do wykorzystania w toku edukacji wczesnoszkolnej oraz pozalekcyjnej (w tym pozaszkolnej). Zawarte w nim karty pracy, zawierające zróżnicowane ćwiczenia glottodydaktyczne mogą być również pomocne dzieciom w trakcie nauki nowego języka w domu.
W pełni rekomenduję zawarty w pakiecie program oraz karty pracy, które są jego integralnym elementem, wszystkim osobom związanym z edukacją, nauczycielom, pedagogom, działaczom organizacji pozarządowych, itd.
Z recenzji dr Anny Młynarczuk-Sokołowskiej (Uniwersytet w Białymstoku)