Podręcznik utrzymany w konwencji komiksu, stawiający nacisk na równomierny rozwój wszystkich sprawności językowych, proponujący uczniom wciągające, interesujące ćwiczenia i angażujący ich w projekty wykraczające poza salę lekcyjną.
Materiał podany w zrównoważony sposób, w tempie dostosowanym do możliwości uczniów z Ukrainy, posługujących się językiem słowiańskim o podobnej budowie i słownictwie do języka polskiego.
Doskonały wybór do klas i kursów przygotowawczych dla uczniów z Ukrainy, którzy muszą sprawnie odnaleźć się w polskiej rzeczywistości i jak najszybciej zacząć komunikować się po polsku.
Zawartość drugiego tomu (39 lekcji) zapewnia odpowiednią ilość materiału na ok. 80-120 godzin lekcyjnych.
Do każdego tomu dołączone są materiały uzupełniające dla nauczyciela . Materiały są udostępnione do pobrania bezpłatnie - po wypełnieniu formularza na stronie Fundacji Wolność i Demokracja.
Nagrania na stronie: https://mscdn.pl/5-minut-polskiego
Na prośbę Fundacji Wolność i Demokracja, wspierającej oświatę polonijną na Ukrainie, wykorzystując swoje najlepsze doświadczenia w nauczaniu w kraju i za granicą, przygotowaliśmy podręcznik do języka polskiego dla dzieci obywateli ukraińskich pt. Raz, dwa, trzy i po polsku mówisz Ty! oraz (...) materiały uzupełniające.
Postawione przed nami zadanie nie było łatwe, bo pragnęliśmy dotrzeć do dzieci w przedziale wiekowym 10-14 lat. Mało tego, staraliśmy się tak przygotować treści dydaktyczne, by można było uczyć z ich pomocą dzieci pochodzenia polskiego oraz te niemające polskich korzeni. Wierzymy, że uda się Państwu efektywnie pracować z naszymi materiałami. 10-14-latkowie to grupa trudnych, ale wyjątkowo wdzięcznych odbiorców. Także niezwykle licznych, na co wskazują badania przeprowadzone przez Studium Europy Wschodniej UW. Zaistniała więc potrzeba stworzenia materiałów, które wspomogą tę grupę w uczeniu się polszczyzny. Bezcenne było dla nas wsparcie ekspertów Fundacji, wspaniałych pedagogów od lat uczących języka polskiego na Ukrainie. Wiele nam dały spotkania ze współpracownikami „Polonicum”, których od lat kieruje na Wschód Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą. Zawsze mogliśmy liczyć na dobre rady Kolegów i Koleżanek, wybitnych glottodydaktyków polonistycznych współpracujących z Państwową Komisją Poświadczania Znajomości Języka Polskiego jako Obcego.
Intencją grupy autorów było stworzenie takich podręczników, które uwypuklą prymarną funkcję komunikacyjną języka, dopasowaną do świata dziecka, a raczej światów, w których się porusza: rodziny znajdującej się w centrum, potem szkoły, środowiska kolegów etc. Dzięki uczynieniu zbiorowym bohaterem serii całej rodziny, uzyskaliśmy możliwość pokazania nie tylko wielu sytuacji i momentów w życiu, ale także wprowadzania różnych stylistycznie odmian polszczyzny, żeby uniknąć błędnego przekonania, że Polacy i Polonia w XXI wieku korzystają tylko z języka literackiego. Staraliśmy się udowodnić, stosując w praktyce dorobek intelektualny światowej glottodydaktyki, że to nasza codzienność i rzeczy przyziemne kładą fundamenty naszej tożsamości i prowadzą także do poznawania spraw wzniosłych.
(...) Zgodnie z naszymi założeniami, jednostkę lekcyjną (rozdział) z podręcznika można zrealizować na dwóch lub trzech spotkaniach. Oczywiście, staraliśmy się nasze propozycje uczynić na tyle elastycznymi, by, w miarę potrzeb, mieli Państwo pole do manewru. Nieodłączną częścią podręcznika jest (...) elektroniczna książka nauczyciela pt. "Materiały uzupełniające". (...)
Znajdą w niej Państwo przede wszystkim karty pracy, wiele dodatkowych ćwiczeń, teksty kultury wspomagające i uatrakcyjniające poszczególne lekcje, rozwiązania zadań, test końcowy, a także garść porad i sugestii, dotyczących sposobów korzystania z podręczników.
Życzymy Państwu owocnej pracy, wielu sukcesów. (...)
W imieniu zespołu autorów z Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców „Polonicum” Uniwersytetu Warszawskiego
dr Piotr Kajak
W wersji drukowanej wydany przez Studio Temat.
Podręcznik uzyskał akceptację Ministerstwa Oświaty i Nauki Ukrainy, może być oficjalnie wykorzystywany w szkolnictwie polonijnym na Ukrainie.